17 - 21 November 2021, Suphan Buri, Thailand

Track Asia Cup 2021

Competition Schedule - Day 1
17 NOVEMBER 2021

Session (Time) Duration (Time) Event Round
9.00 / 11.00 10 Men Elite's Keirin 1st Round
10 Women Elite's Keirin 1st Round
15 Men Elite's Omnium - Scratch Race 10Km 1/4
15 Men Junior's Scratch 10 km Final
24 Victory Ceremony
18 Women Junior's Points Race (10KM) Final
14 Men Elite's Omnium - Tempo Race 10 Km 2/4
16 Victory Ceremony
14.00 / 15.00 8 Men Elite's Omnium - Elimination Race 3/4
9 Women Junior's 500m t.t. Final
10 Men Junior's Kilometre t.t. Final
8 Victory Ceremony
15.00 - 16.00 Opening Ceremony
10 Women Elite's Keirin Final
10 Men Elite's Keirin Final
10 Victory Ceremony
16.00 - 17.00 15 Women Elite's Scratch 8Km Final
35 Men Elite's Omnium - Points Race 24 Km 4/4 Final
10 Victory Ceremony

Competition Schedule - Day 2
18 NOVEMBER 2021

Session (Time) Duration (Time) Event Round
09.00 / 11.30 15 Women Elite's Omnium - Scratch Race 8Km 1/4
14 Men Elite's Scratch 15Km Final
8 Victory Ceremony
8 Women Junior's Team Sprint Qualifying
8 Women Elite's Team Sprint Qualifying
8 Men Junior's Team Sprint Qualifying
10 Men Elite's Team Sprint Qualifying
14 Women Elite's Omnium - Tempo Race 8 Km 2/4
8 Women Junior's Individual Pursuit Qualifying
16 Men Junior's Individual Pursuit Qualifying
14.00 / 16.20 6 Women Elite's Omnium - Elimination Race 3/4
5 Men Junior's Team Sprint Final
10 Men Elite's Team Sprint Final
5 Women Junior's Team Sprint Final
5 Women Elite's Team Sprint Final
32 Victory Ceremony
8 Women Junior's Individual Pursuit Final
11 Men Junior's Individual Pursuit Final
32 Women Elite's Omnium - Points Race 20 Km 4/4 Final
24 Victory Ceremony

Competition Schedule - Day 3
19 NOVEMBER 2021

Session (Time) Duration (Time) Event Round
09.00 / 12.10 14 Women Junior's Sprint 200m t.t. Qualifying
14 Women Elite's Sprint 200m t.t. Qualifying
12 Men Junior's Sprint 200m t.t. Qualifying
12 Men Elite's Sprint 200m t.t. Qualifying
15 Men Junior's Omnium - Scratch Race 8Km 1/4
15 Women Junior's Sprint 1/2 Finals (1st)
15 Women Elite's Sprint 1/2 Finals (1st)
15 Men Junior's Sprint 1/4 Finals (1st)
15 Men Elite's Sprint 1/4 Finals (1st)
15 Women Junior's Sprint 1/2 Finals (2nd)
15 Women Elite's Sprint 1/2 Finals (2nd)
15 Men Junior's Sprint 1/4 Finals (2nd)
15 Men Elite's Sprint 1/4 Finals (2nd)
16 Women Junior's Scratch 8 km Final
8 Victory Ceremony
4 Women Junior's Sprint 1/2 Finals (3rd)
8 Women Elite's Sprint 1/2 Finals (3rd)
8 Men Junior's Sprint 1/4 Finals (3rd)
8 Men Elite's Sprint 1/4 Finals (3rd)
14 Men Junior's Omnium - Tempo Race 8 Km 2/4
16 Victory Ceremony
14.00 / 16.40 12 Women Elite's Individual Pursuit Qualifying
20 Men Elite's Individual Pursuit Qualifying
8 Women Junior's Sprint Finals (1st)
8 Women Elite's Sprint Finals (1st)
8 Men Junior's Sprint 1/2 Finals (1st)
8 Men Elite's Sprint 1/2 Finals (1st)
8 Men Junior's Omnium - Elimination Race 3/4
8 Women Junior's Sprint Finals (2nd)
8 Women Elite's Sprint Finals (2nd)
8 Men Junior's Sprint 1/2 Finals (2nd)
8 Men Elite's Sprint 1/2 Finals (2nd)
4 Women Junior's Sprint Finals (3rd)
4 Women Elite's Sprint Finals (3rd)
4 Men Junior's Sprint 1/2 Finals (3rd)
4 Men Elite's Sprint 1/2 Finals (3rd)
12 Women Elite's Individual Pursuit Final
14 Men Elite's Individual Pursuit Final
24 Victory Ceremony
35 Men Junior's Omnium - Points Race 20Km 4/4 Final
8 Victory Ceremony

Competition Schedule - Day 4
20 NOVEMBER 2021

Session (Time) Duration (Time) Event Round
09.00 / 11.30 15 Women Junior's Omnium - Scratch Race 5Km 1/4
40 Men Elite's Points Race 30KM Final
16 Victory Ceremony
14 Women Junior's Omnium - Tempo Race 5 Km 2/4
15 Women Elite's 500m t.t. Final
18 Men Elite's Kilometre t.t. Final
10 Women Junior's Keirin 1st Round
6 Men Junior's Keirin 1st Round
8 Victory Ceremony
14.00 / 16.20 32 Women Elite's Points Race 20KM Final
10 Women Junior's Keirin Final
6 Men Junior's Keirin Final
24 Victory Ceremony
6 Women Junior's Omnium - Elimination Race 3/4
8 Men Elite's Sprint Finals (1st)
8 Men Junior's Sprint Finals (1st)
8 Men Elite's Sprint Finals (2nd)
8 Men Junior's Sprint Finals (2nd)
4 Men Elite's Sprint Finals (3rd)
4 Men Junior's Sprint Finals (3rd)
32 Women Junior's Omnium - Points Race 15 Km 4/4 Final
40 Victory Ceremony
25 Men Junior's Points Race (16KM)

Competition Schedule - Day 5
21 NOVEMBER 2021

Session (Time) Duration (Time) Event Round
09.00 / 12.00 12 Men Elite's Sprint 200m t.t. Qualifying
14 Women Elite's Sprint 200m t.t. Qualifying
14 Men Elite's Scratch 15Km Final
10 Men Elite's Keirin 1st Round
10 Women Elite's Keirin 1st Round
32 Women Elite's Points Race 20KM Final
10 Men Elite's Keirin Final
10 Women Elite's Keirin Final
15 Women Elite's Scratch 8Km Final
8 Victory Ceremony
8 Men Elite's Sprint 1/2 Finals (1st)
8 Women Elite's Sprint 1/2 Finals (1st)
8 Men Elite's Sprint 1/2 Finals (2nd)
8 Women Elite's Sprint 1/2 Finals (2nd)
8 Victory Ceremony
4 Men Elite's Sprint 1/2 Finals (3rd)
4 Women Elite's Sprint 1/2 Finals (3rd)
14.00 / 16.00 10 Men Elite's Team Sprint Qualifying
8 Women Elite's Team Sprint Qualifying
40 Men Elite's Points Race (30KM) Final
10 Men Elite's Team Sprint Final
5 Women Elite's Team Sprint Final
16 Victory Ceremony
8 Men Elite's Sprint Finals (1st)
8 Women Elite's Sprint Finals (1st)
8 Men Elite's Sprint Finals (2nd)
8 Women Elite's Sprint Finals (2nd)
4 Men Elite's Sprint Finals (3rd)
4 Women Elite's Sprint Finals (3rd)
8 Victory Ceremony